New York’u yaşayabilmek için şehrin hep dikine gitmelisiniz. 

Empire State Building

New York’un bir gökdelen şehri olduğunu hepimiz biliriz. Şehirdeki ilk gününüzde yan yana dizilmiş yüksek binaların her an üzerinize düşebileceğinden korkarsınız. Kafamı kaldırıp binalara bakayım derseniz bir anda yolda etrafına bakmadan hızlıca yürüyen takım elbiseli iş adamlarına çarpabilirsiniz. Siz onlara çarpmak istemeseniz dahi onlar size çarpabilir, çünkü bu şehirde yürürken etrafına bakmaz. Hemen hemen herkes telefonuna bakarak yürür bu şehirde. Yıkılmadan yola devam etmenin tek yolu kendine ve sadece işine odaklanmış dikine doğru yürümektir. Bir gökdelenin en üst katında bir köşe ofisi hayal etmek, helikopterle işe gitmek veya kırkıncı katta kokteyl içmektir New York.

Midtown, Manhattan

Çatışmayı, zıtlıkları ve eşitsizlikleri normalleştiren bir şehirdir New York. Bu şehirde her memleketten, renkten, kültürden, insan bulabilirsiniz. Bu çok çeşitlilik bazi semtlerde iç içedir, bazi semtlerde ise mahalleleri birbirinden ayıran nedendir. Milenyumun en uçuk gençleri son derece tutucu dindarlar yan yana yürürler bu şehrin sokaklarında. Birbirleriyle asla iletişime girmeyen insanlar aynı çamaşırhanelerde yıkarlar kirli giysilerini.  

Union Square, Manhattan

Her türlü tecrübeyi yaşayabilirsiniz New York’ta. Özgürlük Heykeli manzarasında basketbol oynayabilirsiniz. Her gün cep telefonlarının kölesi olmuş insanların arasından metroya binme yarışının içerisinde de olabilirsiniz. Metroda çok özel dans gösterilerini bedavaya izleyebilir ve hemen hemen her sokakta 1 Dolar’a bir 1 pizza yiyebilirsiniz. Fakat Broadway’de bir tiyatro oyununa yüzlerce dolar harcamak zorunda da olabilirsiniz. Çince reklam panoları görebilirsiniz. Hemen hemen bütün bakkal dükkânlarını işleten yemen kökenli göçmenlerin bülbül gibi İspanyolca konuştuklarına şahit olabilirsiniz.   


Williamsburg, Brooklyn

New York’u gezmesi keyiflidir. Yaşaması heyecan verici fakat kolay olmayan bir şehirdir. İsterseniz 5 gün ya da 50 yıl geçirin, bu şehirde ne olup bittiğini tam olarak ne olup ne bittiğini anlamanız asla mümkün olmayacaktır. Bu yüzden New York’u anlamaya değil, onu yaşamaya çabalamanız yapabileceğiniz en doğru şeydir.  Bu şehri gerçekten yaşayabilmenin tek sırrı ise hep dikine gitmektir. Dikine gitmek bir şart iken, neyin dikine gittiğiniz ise bir tercih olacaktır.


#newyorkcity #brooklyn #manhattan

Portakal ağaçlarının bir şehrin estetik dokusuna ne kadar değer katabileceğini kanıtlayan şehir.

Catedral de Sevilla

Endülüs’ün en büyük yerleşim birimi olan şehir, doksanların Adanasına benziyor. Şehrin hemen her sokağında portakal ağaçları var. Bu nedenle Sevilla şehrinin her günü bir portakal çiçeği festivalini yaşatiyor insana. Tabii bu ağaçlar yabani oldukları için aslında turunçturlar. Adana’lı olmayanlar bu meyvenin değerini pek bilmezler. Adana’da turunç kebaba eşlik eden tek sostur, bir de reçelini yapar Adanalılar. Benim gözlemlerime göre Sevillalılar ne kebap yiyorlar ne de reçelini yapıyorlar turunçların.


Yine de yemek Sevilla’nin kültüründe heyecan verici birkaç çeşitlilik var: İspanyanın her yerinde olduğu gibi burada da Churro (çurro) yemek mümkün. Türkçesi benim çevirimle şerbetsiz halka tatlısıdır. İspanyollar Churroyu sütlü çikolata sosuna batırıp yerler. İlk kez yenildiğinde biraz garipsenebilir. Bu yüzden bir kaç kere denenmesi gerekir. İspanyollar öğle yemeklerini ağır yemeklerden seçerler ki hızlıca siestaya geçebilsinler. Sevilla’da muhakkak yapılması gereken iki aktivite vardır kanımca. İlk olarak bir flamenko gösterisi izlemelisiniz. Sokakta gördüğünüzle yetinmeyin. On, on beş Euro harcayın ve profesyonel bir flamenko gösterisi izleyin. Bir diğeri de Sevilla Katedralini ziyaret edin. Bir çok sanatsal zenginliği bu katedralde keşfetmek mümkün. Katedralin tavan yüksekliği en etkileyici yönüdür.#sevilla #ispanya #flamenco #portakal